Cerebralna paraliza je kompleksna nevrološka motnja, ki vpliva na gibljivost in nadzor posameznika nad delovanjem mišic. Lahko nastane kod posledica poškodb ali motenj v razvoju v delu možganov, ki je odgovoren za nadzor gibanja.
Gre za trajno, neozdravljivo nevrološko motnjo, ki se najpogosteje pojavi ob ali kmalu po rojstvu – v času, ko so možgani najbolj ranljivi za poškodbe ali motnje. Nastane kot posledica različnih dejavnikov in se razlikuje glede na simptome in stopnjo prizadetosti.
Najpogostejši vzroki za pojav cerebralne paralize:
Med nosečnostjo ali porodom lahko pride do poškodb možganov, ki so posledica pomanjkanja kisika, krvavitev ali druge travme.
Nekatere genetske motnje ali nepravilnosti pri razvoju možganov lahko pripomorejo k razvoju nepravilnih povezav v delu možganov, ki je odgovoren za gibanje in nadzor nad gibanjem, kar lahko vodi v razvoj cerebralne paralize.
Simptomi:
Vpliv cerebralne paralize na življenje posameznika
Cerebralna paraliza močno vpliva na vse spektre posameznikovega življenje, saj omejuje njegovo sposobnost opravljanja vsakodnevnih nalog in vključevanja v družbo. Posamezniki se srečujejo z mnogimi izzivi, med katere spadajo omejenost gibanja, socialna izolacija, težave z izobraževanjem in kasneje zaposlitvijo ter zmanjšana zmožnost samostojnega življenje.
Kako lahko pomaga osebni asistent?
Prav zaradi vseh izzivov ključno vlogo igra osebni asistent, ki uporabniku zagotavlja potrebno podporo in pomoč v različnih oblikah. Poleg fizične pomoči (oblačenje, prehranjevanje, skrb za osebno higieno) nudijo tudi čustveno podporo in občutek vključenosti v družbeno življenje. Posameznika osebni asistent spodbuja k vključevanju v različne dejavnosti, mu nudi pomoč pri pridobivanju izobrazbe in pomaga pri iskanju zaposlitvenih možnosti.